Memur ve emekli maaşları, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor. Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3,37 olarak gerçekleşti. Böylece memur ve emeklilerin 5 aylık enflasyona göre zam oranı da netleşti.

Bu oranlara, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 3 Temmuz'da açıklayacağı haziran ayı verileri de eklenecek.

Memurları ilgilendiriyor: Zam ve tazminat kararında 7 değişiklik Memurları ilgilendiriyor: Zam ve tazminat kararında 7 değişiklik

SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranında TÜFE etkili. 5 aylık artışa göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı yüzde 22,72 olarak belirlendi. Haziran ayı enflasyonunun eklenmesiyle bu oran güncellenecek.

"Memur ve memur emeklisi için yüzde 20 ila 21 zam bekleniyor"

TRT Haber'e değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, memur ve memur emeklilerinin temmuzda alacakları maaş zamlarının toplu sözleşme ve enflasyon farkı dikkate alındığında, haziran enflasyon verilerinin eklenmesiyle birlikte yüzde 20 ila 21 arasında olmasının beklendiğini belirtti.

SSK ve Bağkur emeklileri için 6 aylık enflasyon beklentisinin, Merkez Bankası beklenti anketleri ve haziran ayındaki genel gidişat göz önünde bulundurulduğunda, yüzde 25 ila 26 civarında olacağı tahmin edilmektedir.

Editör: Ömer Faruk Altın