Kabine değişikliği iddiaları, iki bakanın görevden alınmasıyla gerçekleşti. Geçen haftalarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın istifa ettiği ve eşyalarını topladığı iddiaları kulislerde konuşulmuştu.

Beşiktaş'tan 15 Temmuz mesajı Beşiktaş'tan 15 Temmuz mesajı

2 Temmuz tarihli Resmi Gazete ile de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki görevden alındı. Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda görevden alınmasının 'sağlık sorunları' nedeniyle olduğunu belirtirken, Fahrettin Koca'nın görevden alınma nedeni merak konusu olmuştu.

Halk TV programcısı İsmail Saymaz, Gündem Özel programında Koca'nın görevden alınmasının perde arkasını açıkladı. Saymaz, Koca'nın yakın çevresi ile yaptığı görüşmeler sonucunda iki farklı gerekçe ile görevden alındığını öğrendiğini belirtti. Saymaz, ayrılığın AK Parti içerisinde yaşanan rant hesaplaşmasına dayandığını belirtti ve şunları söyledi:

"Fahrettin Koca'nın yakınlarının bana anlattığı bir neden şu: Şehir hastaneleri için müteahhitlere aktarılan paranın kamuda kalması ve yatırımların Sağlık Bakanlığı bütçesi ile yapılması. Bu durumun, hükümet üzerinde etki sahibi müteahhitleri rahatsız ettiğini söylüyorlar.

İkinci sebep ise, Koca döneminde mülakat ile adam alınmaması. Söyleniyor ki, herkes KPSS puanı neyse onunla geldi ve dolayısıyla teşkilatlar içeriye adam sokamadı. Bunun sıfır düzeyinde olduğuna ben inanmıyorum.

Sağlık Bakanlığı, Menzil cemaatinin kalesi olarak biliniyor. Fahrettin Bey'i de ‘çivi çiviyi söker’ diyerek getirdiler. Menzil'in ancak bu dilinden anlar, çivi çiviyi söker diyerek getirdiler. Şimdi eğer bu bilgi doğru olsaydı, İstanbul İl Sağlık Müdürü aile torpili ile Sağlık Bakanı olmazdı. Demek ki orada bulunmasının arka planında bunun bir etkisi vardı.

Sonuç olarak Koca'nın etrafındaki isimler, gitme nedenleri arasında mülakat yolu ile partiden adamların içeriye alınmasına engel olunmasını gösteriyorlar. Bu AKP'nin en önemli hastalıklarından ikisi.

Birincisi adam kayırmacılık, mülakat yoluyla KPSS'nin arkasından dolanıp ne kadar iş bilmez yandaş varsa kamuya doldurmak. Kendisine göre bunun önüne geçilmiş. İkincisi ise, AKP üç temel rant alanı üzerinde yükseliyor: inşaat, enerji ve maden. AKP'yi ayakta tutan en önemli kalemlerden biri inşaat ve deniliyor ki müteahhitleri buradan içeri sokmamış.

Fahrettin Koca gidiş konuşmasında bunlardan birinin altını çizdi ve vedalaşıp uğurladılar.”

Kaynak: HABER MERKEZİ