Suriye merkezli medya kuruluşu Enab Baladi, sadece İstanbul'da 530 binden fazla Suriyelinin yaşadığı bölgelerde arka arkaya açılan Suriyeli bakkalları mercek altına aldı. Gazetenin muhabiri birçok bakkala giderek hem fiyat analizi yaptı hem de bazı detayları paylaştı.

Marmara Bölgesi'nde yağışlar azaldı Marmara Bölgesi'nde yağışlar azaldı

Haberde, Suriye'den gelenlerin sayılarının artmasıyla birlikte Suriyeli bakkalların sayısının da arttığına dikkat çekildi. Eskiden sadece Suriye menşeili ürünlerin bulunduğu bakkallarda, zamanla Türk mallarının da satılmaya başlandığı belirtildi. Ayrıca, Suriyeli bakkallardaki fiyatların, Türk bakkallarına göre daha yüksek olduğu vurgulandı.

Bazı ürünlerin Suriyeli bakkallarda, Türk mağazalarına kıyasla çok daha pahalı olduğu gözlemlendi. Enab Baladi'ye konuşan bir Suriyeli, bakkalların toptancılardan ürünleri pahalıya satın aldıklarını belirtti. Bu tür bakkallarda borç defteri bulunduğuna da dikkat çeken medya kuruluşu, bu yerlerde Türk lirasının dolara çevrildiğini ve bölgede yaşayan Suriyelilerin burada sosyalleştiğini vurguladı.

Kaçak Tütün Satışı

Haberde, "Bu bakkallarda, bazı müşteriler için cazip olabilecek borç defterinin yanı sıra, Suriye'ye ofisler aracılığıyla veya elden teslimatla para transferi, Türk lirasından ABD dolarına döviz bozdurma, resmi belgeleri çıkarma, cep telefonlarını Türk şebekesine kaydetme, Türk tütününe kıyasla daha düşük fiyatlarla kaçak tütün satma ve şifalı bitkiler ile telefon şarj cihazları ve kulaklıklar gibi teknolojik aksesuarlar satma gibi hizmetler de sunuluyor" ifadeleri kullanıldı.

Haberde, Türk ve Suriyeli bakkallar arasındaki fiyat farkına da dikkat çekildi. "Bazı lüks ürünlerde Suriyeli bakkallarda fiyatlar 2-3 kat daha fazla" denilirken, İstanbul'da yaşayan bir Suriyeli, Suriye'den gelen ürünler haricinde Türk bakkal ve marketlerini tercih ettiğini söyledi.

Editör: Ömer Faruk Altın