Diyarbakır'da kimi grupların İsrail'i protesto adı altında bazı uluslararası yiyecek içecek şirketlerinin şubelerini bastığı anlara ilişkin görüntüler tepkilere neden olmuştu. 

MSB'den Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yıl dönümü mesajı MSB'den Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yıl dönümü mesajı

Cumhuriyet'in yaptığı habere göre, tekbirler ve "Cenk, cihat, şehadet" sloganlarıyla yapılan baskınların ardından oluşan tepki sonrası İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili 16 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadelerinin ardından şüpheliler, adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 15’i savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, bir kişi ise çıkarıldığı mahkemece adli kontrol kararıyla serbest kaldı.

"KAHVE KEYFİ BOZULANLARIN OPERASYONU..."


Terör örgütü Hizbullah'a yakın Mustazaflar Cemiyeti de "eylem"leri sahiplendiklerini belirten yazılı bir açıklama yaptı. 

Açıklamada, "22 Haziran Cumartesi günü Türkiye'nin farklı şehirlerinde olduğu gibi Diyarbakır'da da bazı duyarlı gençlerin, soykırım destekçilerine karşı tepkilerini ortaya koyması birilerini rahatsız etmiştir. Bu rahatsızlık, bilinçli bir şekilde manipüle edilerek kamuoyunda farklı sunulmaya çalışılmıştır. BurgerKing ve Starbucks gibi siyonizm destekçisi firmaların şubelerinde yapılan protesto gösterisi, hayat tarzına müdahale değil, soykırımcılara karşı bir tepkidir. "Kahrolsun İsrail" ve "Boykot hayat kurtarır" gibi slogan ve dövizlerle söz konusu firmaların şubelerinde yapılan gösteriler, 9 aylık bir birikimin sonucudur" iddiasında bulunuldu.

Yapılan eylemlere sahip çıkılması çağrısı yapılan açıklamada "Kahve keyfi bozulanların sosyal medya üzerinden yürüttüğü algı operasyonu ve linçe, vicdan sahibi kitleler ve Müslümanlar gençler asla boyun eğmemelidir. Hiç kimse kınayıcıların kınamasından da korkmamalıdır" ifadeleri kullanıldı. 

Editör: Ömer Faruk Altın