Fransa'da sol partilerin sürpriz zaferi, kısa vadede Fransız varlıklarında satışa yol açsa da, stratejistlere göre piyasalar orta vadede oluşan siyasi tabloyu olumlu karşılayabilir.

Yılın öğretmeni seçilmişti, sapık çıktı! Yılın öğretmeni seçilmişti, sapık çıktı!

Evercore ISI Stratejisti Krishna Guha, Ulusal Birlik partisi kaynaklı risklerin ortadan kalkması ve solun çoğunluğu elde edememesiyle ortaya çıkan sonucu piyasa dostu olarak değerlendirdiklerini belirtti. Guha, bu partilerin vaatlerini gerçekleştirecek çoğunluğu elde edemediklerini ifade etti.

Barclays Avrupa Hisse Stratejisti Emmanuel Cau da Macron’un partisinin beklenenden daha iyi iş çıkardığını ve Macron’un geniş çaplı bir koalisyon kuracağını belirtti. Cau, bunun piyasalar tarafından olumlu görülebileceğini kaydetti.

TD Securities Stratejisti James Rossiter ise kilit parlamento senaryosuyla birlikte Fransız-Alman tahvil getiri makasının 80 baz puanın üzerine çıkma ihtimalinin arttığını belirtti. Rossiter, ülkenin borç profilinde olası bir yükselmenin önümüzdeki aylarda euroyu desteklemeyeceğini dile getirdi.

JPMorgan Asset Management Stratejisti Vincent Juvyns da önümüzdeki haftalarda Almanya ile tahvil getiri farkının artacağını düşünüyor. Juvyns, mali pozisyondaki belirsizliğin bu farkı daha da açabileceğini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ