ABD'nin Boston Polis Departmanı’nın (BDP) raporuna göre, Cihantimur ve annesi Tok, dün sabah gözaltına alındı.

Raporda, Güney Florida Bölge Mahkemesi'nin çıkardığı tutuklama kararı üzerine Boston Kaçaklar Birimi polislerinin, iki sanığın bulunduğu eve yerel saatle sabah 9.30 civarında baskın düzenlediği ve anne ile oğlunu olaysız şekilde gözaltına aldığı belirtildi.

Sözcü'de yer alan habere göre, Cihantimur ve Tok federal mahkeme binasına götürülürken, tutuklama kararında Cihantimur için "kasıtsız adam öldürme ve yaralama", annesi Tok'un da "suçluyu koruma" suçlamalarıyla Türkiye'ye iadesinin istendiği kaydedildi.

YÜKLÜ NAKİT TAŞIYORDU

ABD’li yetkililer, Tok’un gözaltına alındığı sırada nakit olarak 5 bin dolar taşıdığını belirtti.

Yetkililer, anne ve oğulun yıllık ücretinin 46 bin dolar olduğu bir özel okulu da gezdiklerini ekledi.

MSB'den Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yıl dönümü mesajı MSB'den Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yıl dönümü mesajı

KÜBA’YA MI KAÇACAKLARDI?

Reuters’ın mahkeme belgelerine dayandırdığı haberinde, “Türk yetkililerin Tok ve Cihantimur’un sahte pasaport ile Küba’ya kaçabileceğini değerlendirdiği" ifade edildi.

"FIRSAT VERİLİRSE KAÇABİLİRLER"

Davaya bakan hakim Donald Cabell, savcıların mahkemeye “anne ve oğulun fırsat verildiğinde tekrar firar edebilecek kaynaklara sahip olduğuna” dair savunma yapmasının ardından salı günü için bir duruşma kararı aldı.

Boston'daki duruşmada Tok ve Cihantimur’un Türkiye’ye iadesiyle ilgili karar verilene kadar tutuklu kalıp kalmayacakları belli olacak.

Tok’un avukatı Brendan Kelley müvekkilini “iade edilmeyecek bir şey nedeniyle gözaltında tuttuklarını” savundu.

Editör: Duha Sena Oskay