Ünlü teknoloji şirketi çalışanlarının çoğunu işten çıkaracak Ünlü teknoloji şirketi çalışanlarının çoğunu işten çıkaracak

Avrupa Komisyonu, Apple'ın uygulama satın alma ve indirme platformu App Store'un, Avrupa Birliği'nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) olarak bilinen kurallarını ihlal ettiğini belirtti. Komisyonun açıklamasına göre, bu ihlalin nedeni, uygulama geliştiricilerinin App Store'daki kurallar nedeniyle tüketicilere alternatif seçenekler sunmalarının engellenmesi.

AB'nin rekabet düzenleme kurumu olan Avrupa Komisyonu, Mart ayının sonunda Apple, Alphabet bünyesindeki Google ve Meta'ya yönelik, teknoloji sektörüne dair kuralların ihlal edilmiş olabileceği gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma sonucunda elde edilen ön bulgular Apple'a iletildi.

Komisyon, "Bu işletme koşulları geliştiricilerin müşterilerini özgürce alternatiflere yönlendirmelerine izin vermiyor. Örneğin, geliştiriciler uygulama içinde fiyat bilgisi veremiyor ya da alternatif dağıtım kanallarında mevcut olan teklifleri tanıtmak için müşterileriyle başka şekillerde iletişim kuramıyorlar," ifadelerini kullandı.

Editör: Ömer Faruk Altın